spot_img
7.2 C
Brno
spot_img
DomůAktuálněJak vybrat povinné ručení

Jak vybrat povinné ručení

Povinné ručení nikdo neplatí rád. Avšak nejlevnější povinné ručení nemusí být vždycky správnou volbou. Jak vybrat kvalitní povinné ručení a zároveň neplatit příliš? 

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla. To znamená, že kdo chce vyjet na silnici, musí povinné ručení mít. K čemu vlastně povinné ručení slouží? Je to jednoduché. Pokud motorista způsobí dopravní nehodu, pojišťovna za něj zaplatí veškerou škodu, která vznikla třetím osobám.

Kdo povinné ručení sjednané nemá, ten se vystavuje dvoum postihům. Jednak v případě nehody celou vzniklou škodu zaplatí z vlastní kapsy a kromě toho dostane tučnou pokutu. Jezdit bez povinného ručení se tedy může pěkně prodražit.

Co kryje povinné ručení

Kdo má sjednané povinné ručení, ten má ze zákona nárok, aby za něj pojišťovna zaplatila škodu na majetku a újmu na zdraví až do výše 35 mil Kč za každého zraněného nebo usmrceného a 35 mil Kč za poškození vozidla a ušlý zisk pro všechny poškozené.

Tyto částky se na první pohled zdají vysoké, ovšem pojišťovna musí za viníka zaplatit náklady léčení, ušlý zisk, bolestné a trvalé následky. Navíc musí být nahrazena i nemajetková újma na zdraví a ta se v dnešní době může vyšplhat do milionů.

Pokud tedy někdo způsobí vážnou dopravní nehodu, kde bude více zraněných nebo snad dokonce usmrcených osob, nemusí zákonný limit stačit. Nejlevnější povinné ručení proto nemusí být to nejlepší a dostačující. 

Jak vybrat kvalitní povinné ručení? A jaká je cena povinného ručení?  

Ceny povinného ručení

Cenu povinného ručení ovlivňuje řada faktorů. Ty souvisejí nejen s parametry vozidla, nýbrž i se samotným pojištěným.

Každá pojišťovna sice pro výpočet ceny povinného ručení používá jiné parametry, nicméně obecně se dá říci, že cenu povinného ručení ovlivňují:

  • typ vozidla (auto, motorka, autobus)
  • výkon a objem motoru
  • účel využití vozidla (osobní, služební, taxi)
  • konkrétní model vozidla
  • stáří vozidla

Co se týká osoby pojištěného, pak rozhoduje jeho věk, bydliště a délka bezeškodního období. Základní pravidlo pojišťoven říká, že kdo více bourá, více platí. Stejně tak více platí lidé z větších měst, protože tam je riziku vzniku nehod vyšší. 

Nejlevnější povinné ručení tedy mají lidé z menších měst, kteří nebourají. 

Cena povinného ručení závisí na mnoha faktorech. Mezi jinými na objemu motoru a stáří vozidla.


Hledáte to nejlepší pojištění pro Váš vůz? Využijte srovnávač pojištění a vyberte si vhodné povinné ručení přesně pro Vás.


Jak vybrat povinné ručení

Nabídka na trhu je poměrně široká a někdy není snadné se v ní vyznat. Stačí základní povinné ručení, nebo je lepší si připlatit? Na to není jednoduchá odpověď. Dá se však říci, že svátečnímu řidiči základní povinné ručení bude stačit. Naopak kdo jezdí často, měl by přemýšlet i připojištění.  

Připojištění totiž zahrnuje asistenční a další služby, které se v případě problému na silnici vždycky hodí. Každý motorista by měl tedy zvážit, jaký rozsah služeb potřebuje.

Při výběru povinného ručení je třeba se zaměřit na 3 důležité parametry:

  • poměr cena a rozsah služeb (obsah pojištění)
  • limity pojistného plnění
  • možnosti připojištění

V cenách povinného ručení jednotlivých pojišťoven jsou značné rozdíly. Proto se vyplatí využít srovnávač povinného ručení. Po zadání základních parametrů o vozidle a pojištěném systém během pár minut vygeneruje nabídky všech pojišťoven se srovnáním rozsahu nabízených služeb.

Výhodou srovnávačů pojištění je, že pojištění je možné rovnou sjednat. Pojištěný navíc při online sjednání dostane slevu na pojistném. Ušetří tak nejen čas, nýbrž i peníze.  

Pro srovnání cen nejen povinného ručení lze využít srovnávač pojištění Vpojisteni.cz. Nikdo přece nechce platit více než musí.

- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Nejnovější články