Britské podniky mají za sebou nejhorší tři měsíce za sedm let

0
2995

Britský soukromý sektor má za sebou nejhorší tři měsíce za téměř sedm let. Důvodem je brexit, který uvízl ve slepé uličce a špatné počasí.

Konfederace britského průmyslu

Uvedla to v neděli Konfederace britského průmyslu (CBI).

Po prudkém nárůstu na začátku tohoto roku, který byl způsoben budováním skladových zásob před původním termínem odjezdu Spojeného království z Evropské unie (EU) 29. března, se aktivita soukromého sektoru za tři měsíce do konce června snížila a nejstrmější od září 2012.

Bilance firem, které zaznamenaly růst, podle měsíčního indikátoru růstu CBI propadla na -13%.

Rain Newton-Smith, hlavní ekonom CBI, připsal toto oslabení vlivu ukončení budování zásob, odstávkám v britském automobilovém průmyslu (naplánovaným na období po původním termínu brexitu) a špatnému počasí.

Připomněl však, že tzv. základní aktivita a důvěra jsou nadále “jasně utlumené”.

Ekonomika Spojeného království

“Ekonomiku Spojeného království dusí nejistota v souvislosti se vztahy Spojeného království s EU,” prohlásil a dodal, že je třeba, aby nový premiér urychleně zabezpečil dohodu s Unií.

Britská Konzervativní strana má sdělit jméno svého nového lídra, který se stane budoucím premiérem, 23. července.

Boris Johnson

Oba uchazeči – bývalý ministr zahraničí Boris Johnson a současný šéf resortu diplomacie Jeremy Hunt – řekli, že jsou připraveni vyvést Británii z EU v případě potřeby i bez dohody.

Centrální banka (Bank of England, BoE) mezitím oznámila, že ve 2. čtvrtletí očekává nulový růst ekonomiky.

Tento výsledek podle ní odráží ukončení budování zásob v prvních třech měsících roku, nejistotu kolem brexitu a pomalejší globální růst.