spot_img
7.2 C
Brno
spot_img
DomůRady a TipyFirmám se uleví: povinných zdravotních prohlídek od roku 2023 zásadně ubude, strašákem...

Firmám se uleví: povinných zdravotních prohlídek od roku 2023 zásadně ubude, strašákem se ale můžou stát bolesti zad u zaměstnanců

Pracovnělékařské prohlídky jsou povinnost, se kterou se setkává doslova každý český zaměstnanec a se kterou je spojena značná byrokracie pro všechny zaměstnavatele. Společnost PREVENTADO, která dodává stovkám firem po celé ČR služby pracovnělékařské péče a poradenství v oblasti ochrany zdraví zaměstnanců, zmapovala změny v systému pracovnělékařských prohlídek, které přišly díky novelizaci příslušné vyhlášky k 1. 1. 2023. Nejvýznamnějším důsledkem je, že periodická pracovnělékařská prohlídka už není povinná u zdravotně nerizikových profesí.

„Řečeno laicky, zejména kancelářské profese už nemusí absolvovat periodickou lékařskou prohlídku, která byla často formalitou. U firem i zaměstnanců tak dojde k výrazné úspoře financí, času a byrokracie,“ uvádí expert na ochranu zdraví a spolumajitel společnosti PREVENTADO Tomáš Dombek.

Na druhou stranu díky změně legislativy vznikl pro firmy potenciální ´strašák´ v podobě bolestí zad u zaměstnanců. „Nemoci zad lze od roku 2023 uznat za nemoc z povolání. Vzhledem k tomu, že bolesti zad hrozí všem zaměstnancům, dá se očekávat nárůst případů, které budou zaměstnavatelé se zaměstnanci v této oblasti řešit. Podmínky pro uznání jsou ale náročné, musí se jednat spíše o práci s těžkou fyzickou zátěží,“ upozorňuje Tomáš Dombek.

Pravidelné pracovnělékařské prohlídky byly do značné míry formální povinností platnou i u kancelářských profesí a zaměstnanců ve školství. Nově se ale týkají jen těch povolání, kde existují tzv. profesní rizika nebo jsou překračovány hygienické limity.

Mezi profesní rizika se řadí například práce ve zdravotnických zařízeních s klienty nebo pacienty, obsluha jeřábů, řízení vysokozdvižných vozíků, nakládání s výbušninami, práce v hlubinných dolech či noční práce. Mezi další profesní rizika se řadí práce v prostředí s různými zdraví škodlivými látkami, práce s vibracemi, které se přenáší na horní končetiny, či práce v tzv. nepřijatelných pracovních polohách.

Původně se předpokládalo, že u nerizikových povolání odpadne i povinnost vstupní lékařské prohlídky při nástupu do nového zaměstnání. Ta ale zatím zůstává. K jejímu zrušení by mohlo dojít díky plánované novele zákona o specifických zdravotních službách a zákoníku práce. Současně se uvažuje o zrušení tzv. zdravotních (potravinářských) průkazů.

„Naše společnost provozuje několik ordinací specializovaných na pracovnělékařské prohlídky a v námi vyvinutém systému Fabis eviduje stav zdraví u vzorku několika tisíc zaměstnanců z celé ČR. Bude pro nás velmi zajímavé sledovat trendy, které aktuální legislativní změny do našich ordinací přinesou,“ uzavírá Tomáš Dombek.

O společnosti PREVENTADO

PREVENTADO s.r.o. je přední česká společnost zaměřená na oblast vývoje a implementace technologií a systémů k podpoře Health and Safety ve firmách a podnicích. Založili ji v roce 2010 zlínští podnikatelé a odborníci na ochranu zdraví Tomáš Dombek a Radim Pektor s cílem změnit způsob, jakým jsou v Česku poskytovány služby v této oblasti. Vizí společnosti PREVENTADO je odstranit zbytečnou byrokracii, nesrozumitelné dlouhé směrnice a reporty, a přitom skutečně zlepšit zdravotní stav pracovníků v nejrůznějších oborech průmyslu a služeb. PREVENTADO provozuje síť ordinací pracovnělékařských služeb, laboratoř ergonomie a fyziologie práce, poskytuje služby BOZP a vyvinula vlastní aplikaci Fabis, která digitalizuje HR agendu v oblasti ochrany zdraví a vzdělávání. Mezi uživatele jejích služeb se zařadily stovky v Česku působících firem, mezi nimi například Miele, Nestlé, Škoda Auto či Meopta.

- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Nejnovější články