spot_img
7.2 C
Brno
spot_img
DomůAktuálněOstravské ocelárny mají nového majitele

Ostravské ocelárny mají nového majitele

OSTRAVA. Skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala dokončila prodej ostravských oceláren.

Od pondělí přebírá řízení ostravského podniku skupina Liberty Steel z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeev Gupta.

Financím to sdělila mluvčí oceláren Barbora Černá Dvořáková.

Ostravské ocelárny museli prodat

Liberty v pondělí dokončila koupi celkem sedmi ocelářských podniků a pěti servisních center v sedmi evropských zemích od skupiny ArcelorMittal.

„Tato transakce v hodnotě 740 milionů eur udělá z Liberty jednoho z deseti největších světových producentů oceli mimo Číny s celkovou výrobní kapacitou přes 18 milionů tun širokého spektra hotových produktů,“ uvedla v tiskové zprávě Liberty Steel.

Po zápisu do obchodního rejstříku se obchodní značka huti ArcelorMittal Ostrava změní na Liberty Ostrava.

Změna se bude týkat i všech dceřiných společností v areálu firmy.

„Prodej huti byl úspěšně dokončen a já děkuji všem zaměstnancům, kteří i přes dlouhé čekání na nového vlastníka pracovali s nesmírným nasazením, abychom splnili stanovené cíle. Název společnosti se sice změní, ale výroba oceli v továrně, která zde působí již bezmála 70 let , bude pokračovat, „uvedl generální ředitel ostravské ocelárny Asoke Patil.

Koncern ArcelorMittal musel ocelárny prodat.

Skupina ArcelorMittal ostravskou ocelárnu a několik dalších podniků v Evropě musela prodat.

Evropská komise (EK) jí to dala jako podmínku, protože ArcelorMittal koupil největší evropskou ocelárna Ilva v Itálii, a měl by tak na trhu příliš velký podíl.

Prodej začal loni, když skupina ArcelorMittal záměr akvizice Ilvy oznámila, letos v dubnu EK potvrdila skupinu Liberty jako vhodného kupce.

„Prvním krokem nového vlastníka bude se seznámit se zaměstnanci a začít stodennú analýzu, jejímž cílem je podrobně zmapovat všechny procesy a určit plán rozvoje fabriky do budoucnosti,“ uvedla Černá.

Ostravské ocelárny

Arcelor Mittal Ostrava (do budoucna Liberty Ostrava) vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, je mimo jiné tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí.

Kapacita výroby podniku je 3,6 milionu tun oceli, v současnosti vyrábí ročně 2,2 milionu tun. V roce 2017 dosáhla firma čistý zisk 3,2 miliardy korun. Is dceřinými společnostmi má 6300 zaměstnanců.

Liberty Steel

Liberty Steel je globální ocelářská a těžební skupina přibližně s 28.000 zaměstnanci ve více než 200 místech na šesti kontinentech. Roční tržby koncernu GFG Alliance se sídlem v Londýně přesahují 20 miliard dolarů (zhruba 450 miliard korun).

Pod GFG Alliance spadá společnost Liberty, která se zabývá průmyslem a ocelářstvím, SIMEC, která se věnuje energetice, těžbě a dopravě, společnost Wyelands zaměřena na bankovnictví a finance a také divize nemovitostí Jahama Estates.

- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Nejnovější články