spot_img
7.2 C
Brno
spot_img
DomůAktuálněMMF po odstoupení Lagardová dočasně povede Lipton

MMF po odstoupení Lagardová dočasně povede Lipton

Lagardová v úterý oznámila, že po nominaci na post prezidentky ECB „dočasně“ odstoupí ze své funkce v globální finanční instituci.
Americký ekonom David Lipton bude dočasným ředitelem Mezinárodního měnového fondu (MMF) po odstoupení Christine Lagardeová, která byla nominována na post prezidentky Evropské centrální banky (ECB).

„Akceptujeme rozhodnutí Lagardová, která se dočasně vzdala svých povinností v MMF během nominace,“ uvedlo představenstvo fondu.

„Máme plnou důvěru v prvního zástupce generální ředitelky Davida Lipton jako šéfa MMF,“ doplnilo.

Lagardová v úterý (2. 7.) oznámila, že po nominaci na post prezidentky ECB „dočasně“ odstoupí ze své funkce v globální finanční instituci.

Lídři Evropské unie (EU) se v úterý dohodli na obsazení nejvyšších pozic v bloku, politických i ekonomických, včetně nominace Lagardová, která vystřídá šéfa ECB Maria Draghiho. Jeho osmileté funkční období končí v listopadu.

Nominace znamená, že Lagardová odstoupí z postu generální ředitelky MMF dva roky před koncem jejího druhého pětiletého funkčního období. To odstartuje hledání její náhrady.

Globální finanční krize
Představenstvo fondu se setkalo ještě v úterý a jmenovalo Američana Lipton, hlavního zástupce Lagardová, za dočasného ředitele instituce.

Podle tradic instituce, založené po druhé světové válce, MMF od jeho vzniku vždy vedl Evropan a Američan byl na čele Světové banky.

V roce 2011, kdy se šéfkou fondu stala Lagardová, došlo poprvé k otevřenému procesu výběru vedení MMF, v rámci kterého mohl každý člen představenstva nebo zástupce země navrhnout kandidáta. Lagardová v procesu zvítězila nad Agustín Carstens, tehdejším šéfem mexické centrální banky. Získala si uznání za to, jak vedla MMF během globální finanční krize.

„Byla fantastickou velvyslankyní fondu, dokázala prodat své myšlenky a byla velmi dobrá v komunikaci,“ řekl Mark Sobel, bývalý představitel amerického ministerstva financí a předseda fóra měnových a finančních institucí.

Lagardová má podle něj zkušenosti s měnovou politikou, i když nikdy nevedla centrální banku.

Její druhé funkční období se shodovalo s nástupem amerického prezidenta Donalda Trumpa a konflikty mezi velkými světovými ekonomikami pro obchod, které bývalá francouzská ministryně financí označila za hlavní hrozbu pro světové hospodářství.

- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Nejnovější články