spot_img
10.1 C
Brno
spot_img
DomůInvesticeEkonomika v létě podle analytiků zpomalí

Ekonomika v létě podle analytiků zpomalí

Česká ekonomika v létě mírně zpomalí, ale bude to pouze v rámci sezónních výkyvů a rekreačních období. Průmyslová produkce se na základě zkušeností z minulých let sníží pravděpodobně o 10 až 15%.

Česká ekonomika

Významnější změny způsobené vnějšími vlivy mohou přijít na podzim, shodli se analytici oslovení TASR.

„Zásadní, dramatické změny neočekáváme,“ zhodnotil nadcházející léto analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Průmysl by měl podle něj klesnout vlivem letních měsíců, ale nejde jen o automobilky, na výpadek budou mít vliv všechny průmyslové společnosti.

Většina firem totiž během prázdninového období odstaví své výrobní linky na jeden až dva týdny.

Ekonomika v létě mírně zpomalí

„Když jde ekonomický cyklus směrem dolů, tehdy může být snížení o něco výraznější. Zatím však zpomalení není takové, že by efekt mohl být výraznější,“ dodal Koršňák, podle kterého by odhad růstu české ekonomiky mohl poklesnout ze současných přibližně 3,5% lze na úroveň 3,2%.

Mimořádné události nepřinese léto ani podle ekonoma SAV Vladimíra Baláže.

„Ekonomický výkon bude v červenci a srpnu nižší, ale to je normální,“ upozornil.

Pokles bude rozdílný podle jednotlivých odvětví, například u automobilek bude markantní, v menších firmách, kde celopodnikovou odstávku výroby nemají, bývá výpadek produkce nižší.

Turistická sezóna

Zásadní vliv na Českou ekonomiku nemusí mít ani letní turistická sezóna, ačkoli se zvýší počet návštěvníků turistických center a počet přenocování v rekreačních zařízeních.

Podle Koršňák bude vliv zvýšených tržeb na celkový výkon ekonomiky „minimální až zanedbatelný“.

Analytici se shodli i na vlivu zahraničních událostí na Českou ekonomiku, když podle nich letní měsíce nejsou obdobím výraznějších změn.

Dopad možného tvrdého brexitu, vyhrocení obchodní války mezi USA a Čínou či případné eskalace situace v Perském zálivu očekávají až na podzim.

Podle Baláže je však mezinárodní politika nepředvídatelná a zejména americký prezident Donald Trump může některým rozhodnutím finanční trhy překvapit i v létě.

- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Nejnovější články