spot_img
7.2 C
Brno
spot_img
DomůAktuálněDovolenou banky radí platit raději z úspor, jako přes úvěr

Dovolenou banky radí platit raději z úspor, jako přes úvěr

Dovolenou je lepší vyplatit z vlastních úspor, než si na ni brát úvěr.

„Klientům doporučujeme, aby si úvěry brali na zboží resp. Investici dlouhodobé spotřeby. Pokud si totiž vezmou úvěr na dovolenou, zážitky z ní už budou dávno zapomenuté, avšak úvěr budou stále splácet,“ řekla pro agenturu SITA mluvčí Poštovní banky Lýdia Žáčková.

Podle zkušeností České spořitelny financují Češi dovolené spíše z úspor.

Splátky úvěrů by neměly podle mluvčí České spořitelny Marty česnekovým přesáhnout třetinu jejich příjmů.

„Samozřejmě, je vhodné přizpůsobit typ úvěru jeho účelu a také době využívání věci, kterou si kupuji. Pokud si někdo například bere telefon na splátky, neměl by si kupovat nový, spíše než splatí ten starý. Obdobně to platí i při dovolených – pokud si potřebuji na dovolenou půjčit a chci na ni jet za rok, měl bych být schopen dlouho svůj dluh splatit, „uvedla pro agenturu SITA Česneková.

Určitý druh úvěru aktuálně čerpá více než 900 tisíc lidí.

„Je to alarmující počet lidí, kteří žijí na dluh kvůli spotřebnímu zboží i dovoleným. Vzít si úvěr kvůli dovolené je přitom velká chyba a zbytečné riziko,“ řekl pro agenturu SITA finanční analytik OVB Allfinanz Česko Marián Bulík.

Úvěry by si lidé měli brát podle něj jen na zcela nezbytné věci, jako je například bydlení.

Při všem, co se dá plánovat a řešit pravidelným spořením i po malých částkách, si netřeba zbytečně podle Bulík půjčovat. To je případ dovolené. Ideální je hned po návratu z dovolené začít spořit na tu další.

Dovolenou je lepší vyplatit z vlastních úspor

„Pokud si člověk spoří na dovolenou, může výrazně ušetřit nejen na úrocích, ale například si dokáže objednat first-moment pobyt za lepší cenu,“ dodal Bulík.

- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Nejnovější články