spot_img
10.3 C
Brno
spot_img
DomůAktuálněV EU vznikne 8 center pro superpočítače, jedno bude v Ostravě

V EU vznikne 8 center pro superpočítače, jedno bude v Ostravě

Centra se superpočítači by měly poskytovat výpočetní techniku ​​800 vědeckým a průmyslovým oblastem využití.
V Evropě vznikne osm center pro superpočítače. Evropská unie (EU) chce tímto způsobem dohnat ztrátu, kterou má v rámci technického konkurenčního boje vůči zemím, jako jsou Čína, USA nebo Japonsko. První centra by se měly začít používat v druhé polovině 2020, přičemž budou propojeny vysokorychlostní sítí, uvedla v pátek (7. 6.) Evropská komise (EK). Celkově by se do center mělo investovat 840 milionů eur.

Centra mají být umístěny v Sofii v Bulharsku, slovinském Mariboru, v Ostravě v Česku, španělské Barceloně, portugalském regionu Minho, lucemburském Bisset, Kajaani ve Finsku a v italské Bologne. Tato centra by měly poskytovat výpočetní techniku ​​800 vědeckým a průmyslovým oblastem využití.

Za plány stojí EK, členské státy Unie a zájmová sdružení z EU. Cílem je vybudování evropské infrastruktury pro vysoce výkonné počítače.

Evropští výzkumníci jsou odkázáni na cizinu
„Tyto pracoviště poskytnou našim výzkumníkům přístup k superpočítačem světové třídy, které představují strategické zdroje pro budoucnost evropského průmyslu,“ uvedl místopředseda EK pro jednotný digitální trh Andrus Ansip. EU si slibuje především výhody ve zdravotnictví, meteorologii a klimatického výzkumu stejně jako kybernetické bezpečnosti.

Aktuálně jsou evropští výzkumníci podle EK odkázáni na zahraniční výpočetní kapacity. Super počítače by měly umožnit vědcům větší nezávislost při jejich práci.

- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Nejnovější články